“Koku”

383257_280407561995798_100000796685614_686749_1435580472_n

Çok değil bir vakit önce ayrıldığım yere geri döndüm… Ayrılış ve yeniden geliş hikayem çok başka… kendimce uzun ve sancılı. Yaşadığım o kirli havayı kalabalığı, kaosu içime sinmeyen birçok şeyi bırakıp sükunete geldim… Vedalar ve yeniden başlangıçlar zordur, yaşayanlar bilir. Her anımız bu süreçte anlam yüklüdür. Ama artık o yollar aşılmış yeni yaşam alanına gelinmiştir.

Sevdiklerim peşim sıra gelirler bazen iki satır mutlu eder, yalnız olmadığını hala hatırda kaldığını sana fısıldar. İnsanlar iyidir, Her zaman iyi olmalarını diledim, ben iyi olmaya çalıştıkça onlarında iyiliğini kabul ettim iyi olduklarına inandırdım kendimi, şimdilik böyle…

Hepimiz yarım kalan hikayelerimizi anlatırız, okuduğumuz kitap, gezilip görülen yeni yer, yok maaş az yatmış, yok yine trafikte saatlerce beklemiş, öteki çocuğundan dert yanar diğeri sevgilisiyle barışma macerasını anlatır böyle pekişip gider muhabbetler. Bana sıra gelir sen anlat derler, nedense hep susmak gelir içimden ‘işte ben aynı bildiğin gibi’ demekle yetinirim. İşin aslı pek öyle olmasa da , insan salise ile saniye arasında dahi büyük değişimler gösterirken nasıl oluyor da aynı kalıyor her şey. Bu en kral kaçamak cevaptır.

Anlatmak değilde görsünler birebir yaşantıma tanık olsunlar isterim, bu daha samimi bir iletişim yoludur, tabi kilometrelerce uzağımdakine bu mümkün değildir. Yine bir akşamüstü telefonla sohbet ettiğim bir arkadaşa, bahçede ki çiçek kokusunu tarif etmek istedim ama olmadı, ‘ya şuan muazzam bir koku var burada olsan ve bu kokuyu hissetsen’ dedim. ‘Ya nasıl bir koku o ‘ dedi arkadaş. Ama tarifi ne mümkün doğduğumdan beri aldığım en doğal en enfes kokuydu nasıl tarif edebilirdim ki? Hani yağmurun ıslattığı toprak, deniz, taze nane ne bileyim hepsini az çok algılamıştır insanlar. Ama ilk tanışılan koku, onu anlatmaya kelimelerin gücü yetmez.

Böylelikle yaşanılanın,görüntünün belki anlatıldığını, sesin hele hele kokunun anlatılması ve anlaşılması zor duygular olduğunu anladım.

O koku her akşamüstü yaymaya başlar kendini, gün ağarana kadar, olur ya hissetmek istersen bu kokuyu buralara doğru gelmen gerekir…

“Koku”” için 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s