PAYLAŞ FARKINI YARAT

Tüketim çılgınlığı durmayacak, ne gıda ne giyim, ne aksesuar ne de teknoloji bu liste o kadar uzun ki! Artık almam ya, bu ay fazla kaçırdım, koyacak yerim yok, of dayanamayıp alıyorum, ya ne bileyim kampanya cazip geldi aldım vs.  Sizin de cümleleri eklesek, altından kalkılmaz.

Almayı durduramıyorsak, azaltmayı denesek? Azaltmak ciddi fark yaratacak emin olun. Almanın döngüsü vermektir. Her alınana belli bir bedel ödeniyor kabul. Birde vermenin şu boyutuna baksak; kullanmadığımız, aylarca hatta yıllarca kilerlerde, dolaplarda tutulan o fazla  eşyalarımızı paylaşsak. Ben bir süre giydim artık giyemiyorum sen giyer misin desek? Bu kitabı okudum çok güzeldi, sende okumak ister misin desek?  Bu çanta fazla, siyah çanta alacağım diyordun kullanırım diyorsan alabilirsin? Oh ya yazarken rahatladım. Düşünsene sen fazlalığını, ihtiyacı olan birisine veriyorsun. Sakla samanı hesabına döndürmeyin, o eskidendi her şeye zor ulaşılan yokluğun, ürünün az olduğu dönemlerdeydi. Şimdi hiçbir şey tek değil ki, maşallah her şey çifter çifter.  Vermenin, paylaşmanın müthiş rahatlığına varın isterim.

Verileni almak, gocunulacak ya da rahatsız olunacak bir şey değil eğer öyle düşünüyorsanız lütfen bu bakış açınızı değiştirin. Ben otantik salaş çantaları çok severim. Kullandığımı gören dostlarım, ya bunu yıllar önce çok severek aldım ama uzun zamandır kullanmıyorum sana çok yakışacak diye bana hediye ettiklerin de ne kadar mutlu oluyorum size anlatamam.

Kendi tasarımı olan bir kabanı hediye etmişti arkadaşım yine vakti zamanında. O giymiş, dikiş elinden geldiği için sürekli yeni şeyler dikiyor. Bunu giyip aldım hevesimi sana bu tarz gider dene dedi.  Aldım giydim ama beni çok kilolu gösterdi salaş bir modeldi.  Durumu   izah ettim, ben de bir arkadaşa hediye etsem bunu dedim. Ve tamda tarzı olan bir arkadaşa gitti o çokta yakıştı. Kabanla çekilmiş bir fotoğrafını görünce öyle sevindim ki 🙂

Bu eviniz de ikincisi olan çoğu eşya içinde  geçerli, birileriyle paylaşmaya başlayın, inanın size iyi gelecek. Sevdiklerinize hatıralar bırakın sizden izler taşıyan, bu çok anlam içerir.

“Hatta bazı sosyal  medya siteleri var, elimdeki ürünü nasıl yeniden kullanıma dönüştürebilirim? Siz sokak hayvanları için neler yapıyorsunuz ? İhtiyaç sahiplerine başlığı altında almak ister misin ? Ne güzel sorular değil mi? Sende sor, sen de cevapla. ”

Paylaşmanın başka bir boyutu da tüketim fazlası gıdalardır. Yıllarca yaşadığım İstanbul da, en çokta çöpe atılan ekmekler içimi acıttı. İlçe  belediyesine yazdım,  çöp konteyneri gibi geri dönüşüm ekmek konteyneri koysanız   her sokağa, ve bunları en yakın hayvan barınaklarına yollasanız dedim. Ama maalesef böyle bir projeye sıcak bakan olmadı. Göz göre göre fazla ekmeği çöpe atamazdım buna imkan yoktu. Yıllarca balkonda yemeklerin kalanını  ve bayat ekmekleri, kuşlarla buluşturdum. Yaz aylarında kaplara su koymayı da ihmal etmedim. Onların minicik gagalarıyla o ekmekleri yemelerini gördükçe daha çok şevk-lendim. İş yerimden, arkadaşlardan ekmek toplamaya başladım. Hatta çöplerin kenarına atılan ekmekleri dahi toplayıp, götürüyordum eve.

Çöpe gitmesine gerek yok, azıcık özveri ile  ihtiyaç sahibi hayvanlara ulaştırabilirsiniz. Çok eskiden çalıştığım restoran da  yoğurt kovalarına yemek kalanlarını toplayıp köpeğimize götürürdüm. Eğer o yoğurt kovası dolmasaydı, her şey çöpe gidecekti.

Sözüm ona küçük, küçücük şeyler büyük fedakarlıklar yaratabilir. Her zaman için her şey için ihtiyaç sahibi vardır. Siz vermenin yolunu açın yeter.

Derler ki veren el alan elden üstündür. Çöpte kaderine terk etmek son seçeneğiniz olsun. Buraya gelene kadar çok seçenek var.  Bizimle paylaşılanları kullandığınız süre boyunca, paylaşana teşekkürümüz hiç bitmiyor. Komşunun ağacında meyve olgunlaşmış, yemiş doymuşlar, toprağa düşüp çürüyecek,   size de biraz verseler mutlu olmaz mısınız?  Olursunuz. Bırakmayın kaderine, verin ve hafifleyin.

Ne güzel sözdür o da burada dursun;

 Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil.

Ben geri dönüşe nasıl katkı sağlarım diyenlere azıcık ip ucu olsun, hadi  başlayalım … Hatta fikri olan bana da söylesin , eminim içinizde ne harika paylaşımlar vardır. Söyleyin, büyütelim bu halkayı. Simidinin kalanını  kuşlarına getirdim diyen dostlarım öperim gözlerinizden. Hadin hanımlar beyler. Bu dünya için küçük iyilikleriniz kocaman, şahane farkındalıkları yaratsın.

 

Küçük ama, dünyaya açılan, hele ki kuşların dünyasına o balkonumdan bir mutlu kare sizlere…

Jpeg

PAYLAŞ FARKINI YARAT” için 3 yorum

  1. O kadar doğru ve yerinde ki.. evimdeki fazla eşyalardan boğulmaya başladığımı hissettiğim şu dönemde hele… e o zaman ne duruyoruz..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s