ORTA SEHPA

Gözüme batıyor anne, kızım nereye koyalım onun yeri evin ortası…

Uzun bir süre değişmedi orta sehpanın yeri, değişmeli miydi? Ben görmezden gelsem ne olurdu?  Alınmış bir kere hani evlerinde vazgeçilmezi ya! Yok dayanamadım ara ara çekip evin en boş köşesine bıraktım onu. Evin tam ortasına yerleşme hakkını kim vermişti ona? Kocaman ama verimsiz! Kâh bir kuman da kâhsa boş bardak. Dağınıklık sevmez annem. Süs biberi gibi duracak evin orta yerinde. Getirip getirip yığdım kitapları üzerine ne bu kitaplar kalabalık dağınık dedikleri anda tamam kaldıralım sehpayı diyecektim. Fazla tutamadım kitapları da.

Günler hatta haftalar geçti.

Takıntılı biri değilimdir, ama beni rahatsız edeni de tutamam gözümün önünde. Sevgili orta sehpa sana haksızlık olmasın bu hantal ve verimsiz oluşun canımı sıkıyor. Güzelim halının üstüne yüklüyorsun tüm ağırlığını, ben yayılamıyorum o halının üzerinde. Evde kimseler yokken seni  kenara almak da çözüm değil.

Geçenlerde takıldı ayağına, ayağım. Kızdım,  kim icat ettiyse dedim, şayet olursa kendime ait bir oda belki bir ev olmayacaktın hayatımda. Geçip karşına düşünmeye başladım.

Gelip geçerken hayatlarımız başka hayatlardan, takılırız bir orta sehpaya.  Sahipleri ondan memnun, hiç fazlalık olarak görmemiş sen gelir rahatsız olursun ondan. Ve elden çıkarmanın yollarını ararsın. Kolay olmaz. Sevmesen de rahatsız olsan da durur burnunun ucunda, ya kafanı çevireceksin o yönden ya da kabul edip seveceksin.

İstemediğim kimseleri tutamam hayatımda, batıverir gözüme orta sehpa gibi, alıp bir kenara koymakta işime gelmez, o üstünü kapatmak görmezden gelmeye çalışmaktır beni rahatlatmaz. Sevmeyi denerim, ona farklı açılardan bakmayı, yok tutmadıysa bir kere frekans zordur. Çıkmalı hayatımdan fazlalıklara yer yoktur. Süslemeye sevimli görünmeye de gelmez aslı bellidir. Çarpa çarpa geçemem ya, her defasında ne gerek var canımı acıtmaya?

Var mı sizin de ayağınıza dolaşan, varlığı rahatsız eden objeler?  İyi bakın, belki bir gün diyerek tutmak hayatınızda sadece kalabalıktır. Kalabalık yorar, kafa karıştırır sadeleşin, farkına varın ve çıkarın hayatınızdan. Herkeste olması herkesin olması sizde de olacağı anlamına gelmesin.

Minimal yaşamı seçin, az eşya, az insan, az kafa yorgunluğu. Çok olanın uğraşı da çoktur. Japonların son zamanlarda ki akımı, dünyada hızla yayılıyor. Sen de yakala, fazla olan her şeyi azalt hayatında. Şekeri, tuzu, oturmayı, tembelliği… iyi olanları çoğalt. Tebessümle başla mesela, yer kaplamaz kalbe iyi gelir.

Evvela bedenindeki, sonra yaşam alanındaki fazlalıkları, onlara teşekkür ederek uğurla hayatından. Benim için görevleriniz tamam. Daha önce ” Paylaş Farkını Yarat ” yazımda değinmiştim bakın burada karşımızda yenileyelim. Hoşça kal fazladan hiç giymediğim üçüncü kabanım, sana da elveda, yıllardır alıp ta takamadığım kısa saplı gümüş rengi  çantam. Ve sen hep bana bakıp duran ama bir kez olsun kahve içmediğim fincan… Hepinize teşekkür ediyorum bana hizmetleriniz için ama artık benden gitme vakti. Hoşça kalın.

Objeleri de, insanları da teşekkürlerle uğurlayın hayatınızdan, sadece rehberde ismi olup sesini duymadıklarınızı, fotoğraflarınızı sadece beğenip bu saç modeli ile daha havalı ve iyi görünüyorsun demeyenleri yahut sadece görüp beğenip yolda size selam vermeyenlere elveda. Eksildikçe eksilmez-sin  sen gönüllerde eskime gerisi kolay.

Sevgili orta sehpa bana ne cümleler yazdırdın. Bu arada üzerine çiçekler yerleştirdim, baharla birlikte coşan, dünyaya renk saçan, şimdi daha sevimli şimdi daha candan.  Sana emek verdim, vedadan önce herkes bir emeği hak ediyor emeğin sonucu ya kalıyor ya da gidiyor, sen ait olduğun yerde odanın tam kalbindesin şuan.

Siz de oturup bir bakın orta sehpalarınıza belki emeği gelenler belki de emekten düşenler vardır. Bir görün, sizinde baharınız gelmiştir, belki bir çiçek belki bir gülüş, yeniden ya var eder ya da yok eder onu hayatınızda.Bakmayın, görün yeter…

Size yeni baharla süslenmiş, yenilenmiş orta sehpayı da göstereyim :))

Jpeg

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s