KİMLER MUTLU ?

Bakış bir,güneşin doğuşunu seyredenler, denizin tuzunu hissedenler, yağmurda yürüyenler.

Bakış iki, film seyredenler, caz dinleyenler, kitap okuyanlar.

Bakış üç, yemek yapanlar, alışverişe çıkanlar, kedi sevenler.

Bakış dört, araba kullananlar, fotoğraf çekenler, koşuya çıkanlar.

Bakış beş, çocuk sevenler, temizlik yapanlar, çekirdek çitleyenler.

Bakış altı, düğünde halay çekenler, okey oynayanlar, maç seyredenler.

Kutsal bakış, film yapanlar, kitap yazanlar, müzik yapanlar, resim yapanlar, şiir yazanlar, sahnenin tozunda kaybolanlar…

Dahi Bakış, Daha iyi dünya için çalışan beyin (bilim- ilim) insanları…

İyi bakış, doğada zaman geçirenler, derinlere yüzenler, uzak yolculuğa çıkanlar.

Arzulanan bakış, keşfedenler, tatmin olanlar, gerçekleştirenler…

Mutluluğun tanımı dünyada ki kişi sayısına eşittir. Zor bir kavram olmakla birlikte yaşanıldığında bunun mutluluk mu yoksa onun süsü mü olduğu dahi zor anlaşılır. Mutlu insan azdır, mutlu an çok daha az. Peki neden hiç düşündünüz mü ?

Ben düşündüm.

Kişi kendine bunu sormuyor, beni ne mutlu eder?  Evet sizi mutlu edenleri sıralayabilir misiniz ?

Benim en mutlu olduğum andasınız yazıyorum ve okuyorsunuz. Olasılık, okumasanız da mutluyum. Beklentisiz mutluluk. Kendimi mutlu etmem sizden gelecek mutluluktan çok daha önemli.

Siz de deneyin,başkalarından önce ben nasıl mutlu olurum’un peşine düşün lütfen!

Eline mikrofonu aldığında şarkısını mırıldanıyor, sonra haykırıyordu Edith Piaf, kayboluyordu sahnede, notaların arasında sesiyle ışınlanıp, yıllar sonrasına geliyordu. Nereden bilebilirdi benim onu dinleyip mutlu olacağımı? Ama o mutluydu tek mesele bu.

Vincent van Gogh,yaparken o resimleri en mutlu olduğu andaydı, an sonsuzluğa ulaşıyordu. Henüz doğmamışlara resim yapıyordu. Mutluydu mutlu olduğu uğraşını tüm saldırılara rağmen sürdürürken bile mutlu…

Her ayın döngüsünde üç gün inanılmaz mutluyum, gecenin kandili dolunay salınırken gökyüzünde onu seyrederken ki duyduğum mutluluğu yetmez anlatmaya, kelimelerin gücü… yaşamak lazım. Yalnız başıma çıktığım yürüyüşlerde iç sesimle konuşurken, doğayı dinlerken mutluyum mesela,penguenleri seyrederken, ağaçlara dokunup onları severken,yeni bir bilgiye ulaştığımda, seyahate çıktığımda, eski albümlere bakarken mutluyum…Örneklerin devamı siz olun isterim. Bunu kendinize sormaktan korkmayın.

Mutlu insanlar tanımak istiyorum, hüzün, acı, yorgunluk, kaygı, zorluk hepimizde tüm bunlara rağmen bir köşede unutulan mutluluğu alıp çıkarın koyun gözünüzün önüne. Bu satırları asla okuyamayacağını bildiğim bir arkadaşımın onu en mutlu eden anını yazayım size, gece on ikiden sonra el ayak çekilince ” üçü bir arada ile bir sigara” bana her şeyi unutturuyor demişti. Zor bir hayatı var. Her gece, bu anın tadına var dedim ona. ”Sigaranın zehrinden daha büyük zehirler var biliyor musun demişti.’‘ Boş ver sigarayı içme diyemedim. Düşünün koca dünya da onu mutlu eden tek an…

Mutluluğu için savaşanlar var, sevdiği kadını yanında görmek, sevdiği adamla yaşlanmak isteyen kadınlar. Onlara hayranım, gerçek sevgi sizi her zaman mutlu eder. Aşk mutlu eder. Mutluluk gereklidir, mutsuzluğun vücuda  zararlarını hiç düşündünüz mü?

-İnsülin seviyeleri artıyor,

-Uyku bozukluklukları, 

-İletişim problemi,

-Olumsuz davranış edinme eğilimi,

-Metabolizma yavaşlıyor…

Başkalarının mutluluklarına sadece özeniriz, bazen de kıskanırız. Ama gelip geçer, yine kendiyle kalır insan. Başkaları mutlu olsunda… cümlesini çıkarın hayatınızdan, bu ne ödün vermektir, bu kadarı fazla, ne demek sen mutlu değilsen onu mutlu etmeye çalışmak. Bu çelişkidir yorar insanı bir yerden sonra pes edersin ve her şey alt üst olur.

Düşünsenize, ”bunu aslında hiç istemiyordum ama sırf sen mutlu olasın diye yaptım.” Bu cümlenin vebali ağırdır. Kimse bu cümledeki  karakterler  olmasın. Herkes kendini mutlu edeni bulsun. Mutluluğun bize kattıkları peki;

Mutluluk öğreticidir, algı açar.

– Pozitif düşünmeyi sağlar.

-Düzen ve zamanlama kazandırır

-İletişimi açar ve kolaylaştırır.

-Vücudu gevşetir ve hafifletir.

Doğru, kalıcı, ve kabul gören kararları verdirir.2429159c-477f-4752-80d4-ebd7a7df4b57

Öğrencilik yıllarında, kamp hayatı ile tanışan  kardeşimden bahsedeyim size; çadır kurup ateş yakmışlar, biz gece yatarken ayı seslerine uyandık demişti bir konuşmamızda. Susuz ama mutluyduk, yiyeceğimiz az, açız ama mutluyduk demişti. Biz aman temkinli ol, ne yapıyorsunuz ormanda desek de dinlemedi bizi, niye dinlesin ki. Onun hayatı. O mutlu olmak istiyor. Otostopla gezdi şehir şehir keşfetti, hissetti yaşadı. Anılarıyla bana da yaşattı. Şu hayatta seni mutlu eden her neyse koş peşinden dedim ona sana hepimize, ya o kadar kısa bir sürekçi insan bundan mahrum bırakmamalı kendini.

Mutlu bir an, fotoğraflarınız çoğalsın… anlar birleşince büyük zamanları doğurur, çoğaltın, birleştirin anlarınızı… mutlu insanlar ancak etrafını çok mutlu edebilir gerçek anlamda. Üzüm üzüme baka baka atasözü misali. Sen mutlu ol, enerjin ışığın beni de mutlu olmaya zorlasın… size çok mutlu olduğu her halinden belli olan kardeşimin fotoğrafını bırakıyorum.

Çoğalsın bu kareler…

 

2bd3748a-73d1-40d8-b77f-7f675a45c9d6

KİMLER MUTLU ?” için 6 yorum

 1. Merhaba Yalnızlık Marmelatı,

  Yazınız çok güzel olmuş. Bende aynı kanıdayım. Kişi kendisini mutlu etmeden başkasını mutlu edemez aslında! Sadece mutlu ettiğini sanır.
  Anda kalabilmek ve anı yaşayabilmek dileğiyle 🙂

  Beğen

 2. Acı kahvem… bütün mahremime şahit daktilom… kalemimden dökülen mürekkebim, deniz-doga , sairler, asiklar, yeni dogmus bebekler, Allahin zikri , mescitler, seyahat,arastirmak, okumak,anlatmak sohbet edip paylasmak,kamp atesi, seyir terasi, beyin firtinasi, gece yarısı,aylardan eylül ve ekim, ilim ve hikmete müştak bir arzu, güneşin batisindaki huzur,ikindi mutluluğu,Fecr vakti sevdası,azimli olma arzusu,fırtınaya isyan için sessiz sedasız dağların yamacında bağıra çağıra ağlamanın verdiği mutluluk… sabah ezanınin verdiği heyecan,yatsinin ise verdiği hüznün mutluluğu,çocuklarımın kahkaha sesi,Habibi kibriyaya (sav) duyduğum muhabbet,adını anarken bile içimin kıpır kıpır edişindeki mutluluk, öyle ki oğluma onun adını vermek sereflerin en buyuguydu. Yine oğlum olsa ona da muhammed ismini koymanın arzusundaki mutluluk,okuduğum gazetemin kokusundaki mutluluk…Yesile besledigim sevginin mutlulugu velhasıl dostum ben bunlarla mutlu oluyorum çok şükür rabbime😂

  Beğen

 3. Yazmak , okumak , izlemek , bir çocuğun gülüşü , azimle bir şeye direnip başarmak , bir şeylerin üstesinden gelmek ,aşk , tutku , sanat, doğa, hatta bazen yalnız kalmak . Bize verilen her şey aslında mutluluk sebebi olabilir ,bu bize bağlı. Binlerce şükür. Hatırlattığin için teşekkür.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s