Ay Şahane, Biz Muamma.

Ay bulutların arasında oynaşıyor, nasıl kıskanıyorum nasıl. Bir görünüyor bir kayboluyor, yakaladığım an mutlu, kaçırdığım andaysa çıldırıyorum.  En çokta dolunayken seviyorum yalan yok. Bir kadın sureti gibi parlıyor gözümde.  Pusta yakışıyor, dalgalara şavkıyan yakamozda her yansıması ayrı davetkar. Acayip bir şey bu. Kurt adam olu-versem, kurt kadınımı aramak için çıksam yola sonra maceraların sonu gelmese…

Sahi aşk uğruna çıkılır mı yola…?

Neyse o mevzu derin girmeyelim, ha ne diyordum. Doğa muhteşem, doğa demek eksik kalır alem bin muhteşem, düşünebildiğimiz kadarıyla, gözün görüp kulağın işitti, hissettiğimiz. Bize aktarılan, kara delik, gezegenler, yer çekimi, kıtalar okyanuslar falan derinlere gidince dehşete kapılıyorum doğrusu.

NASA gezegenlerin, elektro manyetik dalgalardan topladığı seslerini paylaşmıştı bizlerle ben de meraklısı olarak dinledim. Aklımda kalanları aktarayım, en çok Satürünü sevdim. Dünya duymak istemeyeceğiniz kadar yorgun ve karmaşık inanın bana. Bir kara delik sesi vardı ki bunu da asla duymak istemezdiniz. Mars sonsuz ve şiddetli rüzgarlar gibiydi.  Uranüs uçağın hep kalkış anı gibi. Başka, ha bir de Güneşi hatırlıyorum, ama durun onu anlatmayayım bence bulup dinleyin hayatınızda ilk kez dinleyeceğiniz bir ses buna eminim. Gördüklerimiz ve duyduklarımız bir de bunların henüz keşfedilmeyen diğerleri; adları konulmamışlar, konumu belli olmayanlar, sesleri duyulmamış, tasviri hiç yapılmamışlar. Tam olarak ölçümü ve tanımı yapılamayan bir evren bu evrenin içinde ki küçük dünya ve bizler.

 ”Evreni avuçlayıp seyrediyor olsaydı bir güç beni tam olarak nerede görürdü acaba?”

Emin olun bu kez dolunay beni seyrediyor şüphem yok! Zaafımı sonunda anladı. Kur yapmaya devem ediyor tabi, çık artık o bulutların ardından Şahanem!!!

Ha ne diyordum, şimdi evren, alem  kainat artık ne derseniz. İşte orada işler muazzam işliyor, denge muhteşem, güneş ben batmam, ay ben çıkmam demiyor, yıldızların ışıkları hiç sönmüyor mesela, sıcak yakmaya, rüzgar serinletmeye geliyor yorulmuyorlar. İnsan mahluku dışında milyonlarca hayvana kucak açmışlar, bitkiye ağaca yuva olmuşlar. Tek uyumsuzluk  biz insan mahlukun da. Siz hiç, boy vermek için dağ yıkan ağaç gördünüz mü o tutunur dağın bir köşesinden ve yaşamaya bakar. Yahut yüzerken bir balina taşırdı mı denizi, ya o canım penguen, senin yaşam alanına girip, yapay denizler mi icat etti. Bakın burada canım sıkılmaya başladı. Zira çok severim penguenleri.

Düşünsenize bir penguenin yanına uzanmış, dolunayı seyrediyorum. İki Şahanem bir arada…

Toparlayayım, alem büyük, sistem rayında, sen de büyük patlama o desin tanrı o desin büyük kurtarıcı, aklımın sınırlarını zorlayan gerçekler var. Birincisi bu denge hiç şaşmıyor ve sistem muazzam izliyor. İnsan mahlukatı diyorum bakmayın bizlerde muhteşem eserleriz biz de işliyoruz, ama hep dengeler bozuk hep sistem çökük. Alemin yaratıcı insan mahlukatına cimrilik etmiş olamaz diye düşünüyorum. Alemde ki her şey kurucu ve kurtarıcıya teslim olmuşlar ne proglamdıysa o!

Biz insan mahlukatına gelince, onlarda olmayan; düşünce, nefis, arzu , korku, endişe, kaygı hayal… Bizi çökerten şey duygular.  Olmasaydı yine olur muyduk, onlarla da tam olarak olmuş muyuz? Ya da tam olarak ne olmalı, hepsi bir muamma.

O değilde, benim kurt adam olma meselem de,  duygulardaki  arzuhal  değil mi?

Bakın, gece, ay dolunay, ağustos sıcağına rağmen hafifte rüzgar. Denizin üstünden süzülüp çekiliyor dolunay. Yani alemde her şey yolunda. Ben bu yazıyı yazana kadar iyiyim ya sonra?

  Alın üstümden şu duyguları…

 

Ay Şahane, Biz Muamma.” için 3 yorum

  1. Duygu ve betimlemeler sahaneee gercek boyutlara hic dokunamiyorum bile.. Duygularina-yuregine ve kalemine saglik Golge Cicegimm

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s