”Ben-im”

Okuduğunuz kitabın sözcükleri, sizi eyleme geçiriyorsa, o kitap faydalıdır…Çağımızın en büyük bilgelerinden kabul edilen ‘’ Sri Nisargadatta Maharaj’’ dan muhteşem bir öğreti. Maharaj ile yapılan soru cevap şeklindeki sohbeti teyp kaydına alarak kitaplaştırıp, günümüze ulaştıran kişi ise ” Maurice Frydman”. İyi ki bu eser hayata geçirilmiş, Öğretici’ye ve Aktarıcı’ya sonsuz şükranlarımla.

Okuduğum bu kitaptan size altı çizilesi bazı cümleleri aktarmak isterim. Not: ‘Bazı cümlelere’ sığmayacak kadar derin ve yoğun bir kitaptır. Doğru zamanda ve aydın bir bilinçle okumanızı tavsiye ederim.

. . .

Hayatım birbirini izleyen olaylardır, tıpkı sizinki gibi. Sadece, ben herhangi bir şeye bağımlı değilim ve geçip giden gösteriyi geçip giden gösteri olarak görüyorum; siz ise şeylere tutunup yaşıyor ve onlarla hareket ediyorsunuz.

Bizler bilmediklerimizin esiriyiz; bildiklerimizin ise efendisi!

Geçmiş ve gelecek yalnızca zihindedir – ben ise şimdi’yim.

Sizi hiçbir şey özgür kılmaz, çünkü siz zaten özgürsünüz.

Sonuçta dünya nedir ki zaten? Bir anılar koleksiyonu. Bir tek şeye sarılın, önemli olan; ‘’Ben-im’’ e sıkıca tutunun ve diğer her şeyi bırakın gitsin.

Tanrı güzelliği amaçlamaz onun yaptığı her şey zaten güzeldir. Bir çiçeğin güzel olmaya çalıştığını söyleyebilir misiniz?  O doğası gereği güzeldir aynı şekilde Tanrı mükemmelliktir, mükemmel olma çabası değil.

Ben sadece dedim ki:  Siz kendinizi değiştirmedikçe Dünya’yı değiştiremezsiniz. Ben “herkesi değiştirmedikçe” demedim başkalarını değiştirmek ne gerekli ne de mümkündür.

Eğer gerçekten bulmak istiyorsanız bir tek yeri kazmak zorundasınız -içinizi.

Sevgi, “Ben her şeyim”. Bilgelik, “Ben hiçbir şeyim” der. Hayat bu ikisi arasında akıp gider.

Onları ve işlerini yargılamak için, onlardan biri olmalısınız. Kuyudaki bir kurbağa gökteki kuşlar hakkında hiçbir şey bilemez.

Dünya’nın hiçbir kusuru yoktur. Kusuru olan sizin ona bakış tarzınızdır.

Gelecek için planlar yapmak, İçimizde kökleşmiş bir alışkanlıktır.

Bir gece bekçisi olarak da mutlu yaşayabilirsiniz. Önemli olan iç âleminizde ne olduğunuzdur içsel huzur ve mutluluğu kazanmak zorundasınız. Bu para kazanmaktan daha zordur.

Öz varlığınızda bir kusur yok. O mükemmeldir. Berrak ve doğru olmayan Dolayısıyla yanlış görüntüler veren aynadır. Kendini düzeltmeye ihtiyacınız yoktur. -Sadece kendi hakkınızdaki fikirlerinizi düzeltin!

Dünyayı kendi eseriniz olarak görün ve özgür olun.

Beklenti içinde olmayın!

Gerçeğe varmış olan insanlar çok sessizdirler.

Ancak sınırlı olan mükemmelleştirilebilir. Sınırsız olan zaten mükemmeldir. Siz mükemmelsiniz yalnızca bunu bilmiyorsunuz. Kendinizi bilmeyi öğrenin, harikalar keşfedeceksiniz.

Hatalardan korkmayın; onları her zaman düzeltebilirsiniz, sadece niyetleriniz önemlidir.

Sizi bağımlı kılan her şeyden sakının.

Teslimiyet, geleni kabul etmektir.

Öldürmek öldüreni incitir, öldürüleni değil.

Siz aslında olmadığınız şey olduğunuzu iddia etmekte ve aslında olduğunuz şey olduğunuzu da inkar etmektesiniz. Siz tüm kişisel çarpıtmalardan uzak farkındalığın saf bilme (idrak) unsurunu gözden kaçırıyorsunuz. Gerçekliği kabul etmedikçe asla kendinizi bilemeyeceksiniz.

Dinlemeyi öğrenin o zaman anlayacaksınız.

”Ben-im”” için 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s