KÖPEK

Genç kadın ilçeye ayak basmamıştı ki varlığı ve ihtişamı ondan önce ulaştı. Anlatanlar hangi sıfatlarla anlatıyordu bilinmez. Ama duydukça anlatılanın aslında o olduğunu hayretler içersinde dinliyordu. Ve hiç gizlemeden tepkisini veriyordu; ‘’ Nasıl yani sanki ben ben değilim de onların hayal dünyasında ki, arzulanan ya da nefret edilen kişiyim.’’

Şehirden gelip bu sakin ilçede yaşamak istediğini eğer dilerse iş kuracağını, ilçe halkına da istihdam sağlayacağını her şeyden ama her şeyden önce yaşayacağı yerin çok titizlikle seçilmesi diliyordu. Herkes ilçenin nadide havasına, denizine, bitki örtüsüne, geniş, şık, son derece modern evlerine çok güveniyor satışının kaçınılmaz olacağına inanıyordu. Nitekim beklenildiği gibi oldu. Genç kadın gezip gördüğü her eve hayranlık duyuyor, ilçeyi her geçen gün daha çok seviyordu. Yalnız çok sade görülmekle birlikte, çok basit sorular soruyor, hiç gösteriş edaları sergilemiyordu.  

Zaman içersinde bir fısıltıdır yayıldı. Bu kadın ne zengindi, ne de buralardan ev alıp yaşam kurabilirdi. Zayıf emellerinin peşinden koşan hatta zenginliğe merak salmış biriydi sadece. Geleli bir ay kadar zaman olmuştu ama her ev için ilginç bahaneler bulup satın almaktan vazgeçiyordu. Emlak piyasası ile kalsa iyi ilçenin hemen hemen bütün işvereni, esnafı hatta halkı bu kadını konuşmaya başlamıştı. İlçenin en iyi otelinde konaklayan kadın sabah  ezanı ile uyanıp, yanına aldığı iki adamı bazen de yalnız başına ilçeyi keşfe çıkıyormuş. Bu kadının hayatında bir erkek olmadığı anlaşılmış, hem güzel hem varlıklı bir kadının otuz üç yaşına gelip de nasıl bekâr kaldığı konuşulan yeni konu oluvermiş. Ona teklifle gelmeyen emlakçıları da ziyaret ediyor herkesin fikrini almak istiyormuş.  Sohbetine denk gelenlerse onun tesiri altında kalıyormuş, yanından ayrılan herkeste bir şuur hali peyda oluyormuş, hisler ortak olsa da kimse tam olarak durumunu açığa çıkaramıyormuş.

Sonunda bir evde ikna olur gibi olmuş. Tepelerden ilçenin doğu yakasını boydan boya gören geniş bir araziye inşa edilmiş üç katlı muhteşem evi gören herkes kesinlikle doğru karar olacağını söylüyormuş. Evin bahçe duvarları ağaçlarla sıralı, denize manzarası hiç kapanmayacak, geniş teraslı ve balkonlu, üç şömineli, evin iç işçiliği tasarımı hayran uyandıran bu evin, kesinlikle o kadına yakışacağı kanaatine varan diğer satıcılar yavaş yavaş ümidi kesmişlerdi.

   Evden memnun kalan kadın daha öncekilerde yaptığı gibi evin civarını gezmek istedi ardı sıra koşturanlarla gezintiye çıktı. Eve çok yakın bir mesafede nasıl olduysa gözü yatmakta olan bir köpeğe takıldı. Yanına varmalarına rağmen köpekte hareketlilik yoktu. Etrafa yayılan ağır koku ve uçuşan sinekler, orada yatanın ölü bir köpek olduğunu haber verdi.

Olaya tanık olan herkesi bir huzursuzluk kapaldı, evi satmaya çalışan emlakçı telefona sarılıp birilerini aramaya koyuldu. Kadın ona fırsat vermeden adamlarına talimat verdi. Bir zaman sonra, eşilen toprağa gömüldü köpek, tahmine göre zehirlenmişti belki bir araba çarpıp onu oraya savurmuştu iç kanamadan gitmişti zavallı hayvan!

Kadın herkesin merak ettiği cevabını nihayet açıklamış;

” Terk etmeye çalıştığım şehrimde her gün köpekler değil insanlar ölüyor hem de hiç pahasına, kimse kimseye hesap soramıyor düşünün gidişat o kadar kötü! Bense içimdeki yaşama inancıyla tertemiz bir yer bulma arzusundayım! Görüyorum ki bu küçük ilçede de ölenler var. Bu köpeğin başka bir köpekle boğuşup ölmesi ancak beni bir nebze durdurabilirdi, bu da hayvanın yaratılış fıtratından derdim. Ölü bir köpeği günlerce göremeyecek kadar kör, görüp de görmezden gelecek kadar  vicdansız insanlarla ne alışveriş yapılır ne de komşuluk edilir. Hakkınızı helal edin. İnanıyorum ki yaşanacak iyi yerlerimiz hala var!”

Söylenen o ki, o kadın, ha vardı ha yoktu. İleri sürdüğü bahane kimilerince çok basit ve saçma, kimilerince derin mana içeriyordu. Kadının yola koyulalı çok olmamıştı ki, çayını yudumlayan esnaf gelişi gibi gidişine de ‘’kendince’’ yorum yapmaya başladı.

KÖPEK” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s