Arzu Kaygısı

Olmuyor, Olmayacak, Olamayacak, Ol-du-ra-mı-yo-rum…

Üretiyorum lakin tüketiliyor mu?  Yazmak için yazmıyorum ki ben, yazmam gerekiyor, yazmazsam olmaz ki?  Boşuna on dört iş değiştirmedim kırk yedi yaşıma kadar. Yer yuva tutmadım tutamadım hep bu yazma sevdamdan. Deli oğlan, başına ne manasız işler açıyorsun dediler de duymazdan geldim.

Bir kordu düşünceler, kaleme vurup dökülmedikçe yakıyordu beni, yanmaya gönlüm razı gelmedi, yazamamak derdine tutulmayayım diye hep yazdım, hem gece hem gündüz, yürüdükçe, yürüyüp dinlendikçe, uyumaya yakın, uyku tutmadığında, düşüm de bazen, uyanır uyanmaz seherde, vakti yoktu yazmanın…

Evvele zihnime, yanında gönlüme en sonda kağıda, böyle bir işti benim tuttuğum.

Kaygılıydım ama;  okumanın yitip gittiği, kitapların basılmadığı; basılanların okunmadığı dönemlerde yazmaya tutunmak, yazdığını okutmak kaygısı nedir bilir misiniz?

Cismim’den büyüktü, çok büyük arzum. Anlaşılabilme arzusu. Bütün savaşlarda bu uğurda yaşanmıyor muydu zaten? Toprak arzusu, altın arzusu, kadın arzusu, oğul arzusu, evlenebilme arzusu, çok kazanıp çok yaşayabilme arzusu…

Hayat bir arzular savaşı değil mi zaten?

Aşk gibi, karşılıksız belki de, vazgeçemiyorsun,çok seviyor karşılık bulamıyorsun, sevdiğin sana gönül vermiyor ama sen o sevgiliden gönlünü geri çekemiyorsun. Ne elem bir hadise. Yok yok öldürmeliyim bu arzularımı… hem okunabilme, hem korkumu.

Kağıda döküldüğü vakit sınırlı kelimeler, görüntü bunu söyler. Ancak somuttur  sınırsızdır yazdıklarım.

Oku oku oku  değil mi ilk emir, ne  diye emri ihmal  ediyoruz? Bütün meselelerin başı buradan türüyor bence, okunmadığından… Oku buyruğuna itaat edilmeli, vakit hazinedir bugünden sonra. Herkes bir şeyleri mutlaka okumalı.  Bahanelere lüzum yok. Yazanlarda, bahane edip yazmasaydı  ne durumda olurduk kim bilir?

Nice yazarlar gelmiş geçmiş. İlim, bilim, tarih kitapları yolumuza ışık olmuş, hepsi benim kaygımla çırpınıp pes etseydi haraptı halimiz. Çoğunda o en iyiyi yazabilme arzusu olmuştur. Şimdi bu sözümü kime dinletirim, bu yazılanı kim okur deselerdi, biz ne bilir ne öğrenirdik? İyi ki tanıştık, kaynaştık, sonra hem okuduk hem de yazdık.

Kendime zaman tanıyorum, kırk yedi yaşım, kırk sekize varmadan terk edeceğim bu lüzumsuz düşünceleri, yaşayarak yazacağım, yazmak için yaşamayacağım… bu elzem bir sancıdır. Bu sancıdan kurtulacağım. Direndikçe, battığımı, yetmedi kendimi her gün öldürdüğümü fark ettim. Kendime zulmü sonlandırıyorum. Bu sözleri der arkama döner yine yazmaya koyulurum, işte bu yazmaya tutulmak derdi!

  Vakti gelir de okunursa bu satırlar, belki toprağa kavuşmamın kırkıncı yılıdır. Olsun varsın, geç olsun da umutsuz olmasın.

                                                                                …

Arzu Kaygısı” için 10 yorum

 1. Onca şey yazmışsın benim bu deli aklım nede takıldı söyleyeyim mi? “Gönlünü geri çekememe” Yani havada kimsenin almadığı bir şey var. Uzatmışım, kolum uyuşmuş ama inatla hala öyle boşlukta salınan bir kalp; “kardeşim o benim kaburgalarımın içinde en değerli hazinem lan!” diyesim geldi.
  İşte sen de havaya yazıyorsun, bir esnaf gibi harflerine fiyat biçme… Kumbara gibi düşün, bırak biriksin… Paris e bir uçak bileti gidiş/dönüş iki kişilik olana dek biriksin… 😉

  Beğen

 2. Deli olmasaydık, onlardan biri olurduk. O kadar sıkıcı kim olmak ister ki… 😉
  Her delinin bir deliye denk gelmesi gerek en azından 4 de akıllıya… O dördün ikisini biz kendimiz benzetirsek birini de sistem halletse… Biri de dümen de kalsın aklı selim! Uçtum yine anlatırken.. 1 ağustos bu gün ya ne güzel di mi 🙂

  Beğen

 3. ‘Hayat bir arzular savaşı değil mi zaten?’ Hayat gerçekten arzular savaşı ve neyazık ki insanlar arzu kavramını fazlasıyla çirkinleltirebiliyor. Dediğiniz gibi bu kadar çirkinlikler içinde güzellikle geç olsun da güç olmasın…

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s