Kıyıdaki Ev

Eve güneş girmiyor, rüzgar hissedilmiyor, yağmur duyulmuyor, denizin dalgaları gelgiti artırıyordu.

Bahçede dolaşmak zevk vermiyor, toprak onun asabiyetini çekmiyordu.  İki kişi bir evde kainatta ki iki karınca gibiydi sanki.

”Düşünsenize, denize nazır bir ev, önünde bahçesi, balkonunda çiçekleri.  Salonda şömine, banyoda sağlık havuzun, altında araban, mutfağında hiç bitmeyen erzakın. Kah kitap kah film kahsa piyano. İnsanı mutlu edebilecek bir sürü lüks zevkler daha. Eşini çok seven bir  doktor. O kadar çok seviyor ki, kamudan ayrılıp özel muayene açıyor evinin bir odasına. Günün her anını onunla geçirmek için yanı başında.”

Kadın güzel, uzun boyuyla doktora yakın. İnce boynu omuzlarına düşen sarı dalgalı saçları, açık yeşil gözleri, uzun ok gibi kirpikleri. Çenesinde belli belirsiz bir gamze. Çok nadir güldüğü, gülünce de tüm kederleri dağıttı anlatılanlar arasında. Elinden hiç düşmeyen sigarası, evin her köşesinde. Sırf mutlu olsun diye zararlı olduğu halde eksilmeyen sigara paketleri. Bir de sabah on bir ile akşam beş  de birer kadeh kırmızı şarap yalnız başına  sigara ile içilen. Hep aynı yemek.  Sepetinde çürüyen meyveler. Kurtlanan bakliyatlar. Her kullanıştan sonra yeri unutulup tekrar tekrar alınan her şey. Kokan ya da sızan çöpler.

Doktorun gözleri mühürlü, hastaların yanında şöyle tebessüm eder gibi dursun, elini uzatıp tokalaşsın kâfi. Bu benim eşim demekten gururlu.

Yaz sıcağını evin en kuytu köşesinde, kış soğuğunu şömine başında. Belli yerler dışında hiç uğramadığı evin içi.

Sevginin de tutkunun da tek taraflısı acı verici.  Doktorun karısı, ondan daha çok seviyormuş doktoru, büyük şehri, istikbalini, ailesini bırakarak doktoru tercih etmiş. Yurt dışındaki hayatını dahi unutmuş. Ölesiye bir aşk. Her şey çok ama çok güzel giderken.

Bir şey olmuş…

Karısı ,doktorun  sadakatini  ölçmek istemiş! Kendi ayarladığı güzel bir kadını doktora hasta olarak yollamış. Doktorla randevular ve uzayan muayeneler karısını endişelendirmiş.  Ve bir sabah erkeden  muayeneye gidince karısı doktorun kadına söylediği şu cümleyi duymuş; karımın  sevgisi beni bazen korkutuyor.  O günden sonra değişmiş karısı. Ayarladığı kadını çağırtıp her şeyi tüm detayı ile dinleyip ödemesini yapıp yollamış. Tuhaftır ki giden kadının ardından doktor günlerce kendisine gelememiş. Bu yaptığının hata mı yoksa gerçeğin farkına varmak mı olduğunu uzun süre anlayamamış doktorun karısı.

Ve bir akşam doktora ”Çek  kalbini üzerimden ağırlık yapıyor, canıma kastın var belli. Her geçen gün ağırlaşıyorsun’ demiş.  Bu cümle sonrası her şey müthiş hızla değişmeye başlamış. Doktor hiddete kadınsa deliliğe tutulmuş. Yıllar su misali geçerken, kadın aşkın ve sadakatin altında ezilmeye başlamış. Doktor ellerinden yitip giden karısını geçte olsa fark etmiş. Ama yıkılan şeyler için artık geç kalınmıştır. Sinir nöbetleri ve krizleri başlar karısının. Evdeki kesici tüm aletler kaldırılır. Tüm pencerelere demir parmaklıklar yapılır. Günlerce yatağından odasından çıkmadan tavanı seyreder kadın. Dayanılmaz krizler için en ağır antidepresan ilaçları içirir karısına. Danıştığı arkadaşları karısının acilen bir kliniğe yatmasını söyler.

                                                                    …

Ona dokunması halinde kendini öldüreceğini söyler kadın her gece aynı yatağa iki metre iple girerler. Bir sınırdır bu aralarında. Sınırların ihlal edilmesi halinde o ip ince bir bıçak gibi kesecek uçuracaktır ruhlarını. Artık kuşlar ötmez, dalgalar duyulmaz. Kapılar kilitli, perdeler örtülü. İçerde iki kalp hayatta kalmaya çalışır.

Ve bir sabah uyanamaz doktor ölüm sebebi de asla bilinmez. Son cümlesi hep aklındadır karısının. En sevdiğin menekşeler karıcığım. Benim de menekşem sensin. Düşün ki; ağlasam menekşe döker gözlerim.

Yıllar sonra evine  gelen genç kadına hikâyesini anlatırken doktorun karısı şu cümleyi ısrarla vurgular. Bazen gözlerini kapatmalısın. Hazmı zor ama unutmalısın. ‘Sadakat yitirilince, elinde hiçbir şeyin kalmadığını öğrenecek gücün varsa, sadakati ölçmelisin…’DSC_4813

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s